
Jakmile jste se rozhodli, že budete stavět, připravte se na to, že vám tímto okamžikem teprve vše začíná, stejně jako se začínají hromadit problémy a starosti. Mezi první problém patří: kde sehnat dobrého architekta?
Nejlepší je nějakého architekta znát či s ním v minulosti spolupracovat, máte jistotu, že s jeho službami budete spokojeni. Víte, jak pracuje, znáte jeho styl práce, cenu, dodržování termínů, způsob komunikace a spoustu dalších drobných věcí, které později mohou být dost podstatné pro úspěšnou realizaci vaší stavby. Stejně tak si architekta vybrali v hotelu v Českých Budějovicích pro přestavbu interiéru. Zde bylo nutné skloubit jak historický styl budovy, tak požadavky moderní doby. Dle našeho názoru můžeme toto hodnotit velmi pozitivně.
Přes známé
Ale co když žádného neznáte? Doporučujeme se nejprve poptat po známých, o kterých víte, že si v nedávné době lámali hlavu se stejnými problémy. Pokud dostanete jakýkoli tip na architekta, je dobré prohlédnout si jeho práci a v případě sympatie mu zavolat a domluvit si s ním schůzku.
Na vlastní pěst
Pokud se žádný tip na dobrého stavitele nenajde, musíte začít hledat sami. Nejlépe se hledá v odborných časopisech, telefonním seznamu, v inzerátech v novinách a hlavně na internetu. Nevýhodou je, že osobně dotyčného odborníka neznáte, ani vaši známí, čeká vás tedy cesta do neznáma.
První znamení při výběru architekta by mělo být porozumění a důvěra. Pokud vám od začátku nebude odborník rozumět, volejte jiného. Nebojte se mluvit, ukazovat tipy, rady, postřehy, určitě si vyhraďte na první rozhovor s architektem alespoň hodinu času, podrobně mu vysvětlete, co chcete, k čemu má stavba sloužit, jak si ji ve výsledku představujete atd.
Dokáže vás přesvědčit…
Architekt musí pochopit požadavky, potřeby a způsob myšlení klienta a ztotožnit se s nimi. Pro dobré pochopení vašeho záměru se vás bude ptát na různé věci, mnohdy i na takové, o kterých jste doposud nepřemýšleli. Pravděpodobně narazíte na sporné názory na určité věci. Dobrý architekt by nás měl o svých odlišných pohledech uspokojivě přesvědčit. Vysvětlit vám, proč je naše představa špatná. Architekt vychází ze zkušeností z předchozích staveb a dá se tedy předpokládat, že má více zkušeností než vy. Nechejte si tedy poradit.
I zákony hrají roli
Důležité je také nezapomenout na zákony - podle stavebního zákona (§46, zákona č. 50/1976 Sb.) mohou tzv. vybrané činnosti ve výstavbě vykonávat pouze osoby, které mají k těmto činnostem oprávnění. Tímto oprávněním se rozumí autorizace. Podle zákona mohou právnické osoby (tzn. projektové ateliéry, organizace, akciové společnosti) vykonávat vybrané činnosti ve výstavbě, jen pokud je jejich výkon zabezpečen oprávněnými osobami. Pokud je vaším záměrem postavit rodinný domek, rekonstruovat byt nebo jen vyzdít jádro v paneláku, potřebujete architekta (či stavebního inženýra) s autorizací.
Cena a rozsah služeb rozhodne
Jestliže už máte sympatického architekta s autorizací, měla by vás určitě zajímat cena za projekt (pokud nejste miliardáři), rozsah nabízených služeb a jeho odpovědnost za případné škody. Otázka ceny projektových prací je poměrně složitá, přibližně vás kompletní projekt včetně autorského a technického dozoru na stavbě bude stát 7 – 10% z ceny stavby. Není to nejlevnější záležitost, ale šetřit se určitě nevyplatí. Cena projektových prací úzce souvisí i s rozsahem nabízených služeb.
Vybírejte především architekta, který vám kromě pěkné studie a kvalitního projektu zajistí i vydání stavebního povolení, vypracuje podrobný prováděcí projekt, pomůže s výběrem vhodné stavební firmy a při realizaci vám na stavbu dohlédne. Správný výběr architekta je tedy pro úspěšnou stavbu velmi důležitý, ale také to nejsložitější. Tak držíme palce, aby i vy jste našli toho pravého.
Na co při výběru architekta nezapomenout?
Kategorie: Články
11,117 zhlédnutí
Související články: