
Jak je to s cenou
Kamenná a masivní dřevěná podlaha vypadá v interiéru skvěle, ale je dost finančně nákladná. Proto lidé často volí střední cestu a pro své podlahy vybírají dlažbu, plovoucí podlahu, nebo linoleum, které vypadá taky velmi dobře, ale nezatíží tolik rodinný rozpočet. Kdo má na podlahu jen omezené finanční možnosti, může si pořídit slušnou podlahu z PVC, korku, případně celoplošného koberce.
PVC-proč je tolik v oblibě
V oblasti podlahových krytin jsou velmi oblíbené imitace nejrůznějších materiálů. Nejpoužívanější je PVC, který úspěšně imituje celou škálu odlišných materiálů a napodobuje jak jeho barevnost, tak i strukturu, například u imitace dřeva zajistí důvěryhodnost prohlubně, suky a jiné nepravidelnosti v kresbě. PVC dokáže také skvěle napodobit dlažbu včetně spár, kámen, plech nebo reliéfní sklo – to vše v podobě věrohodného plastického povrchu.
Důvodů, proč lidé dávají přednost PVC před ostatními materiály, je několik. Velkým plusem je snadná údržba a odolnost vůči poškození. PVC můžete snadno vyměnit, aniž by byly zapotřebí nákladné stavitelské práce. Roli tu hraje samozřejmě i nižší cena .
Dřevo a přírodní linoleum je oproti PVC mnohem tvrdší, obnovitelné, a při případném poškození lze narušené místo obrousit či retušovat. Dřevo je navíc autentické se svými neopakovatelnými přírodními dekory, které jsou dílem přírody (kdežto u PVC a laminátu se motivy vždy v určitých úsecích opakují).
Věrohodný laminát
V případě laminátu se využívá počítačová technika, která se postará, aby byl výsledný efekt co nejvěrohodnější. To znamená, že si například pořídíte laminátovou podlahu s dekorem jádrového buku, který je však na rozdíl od přírodního buku přibarvený.
Laminát je velmi tvrdý materiál, leckdy dokonce ještě tvrdší než dřevo, které napodobuje (třeba borovice je proti němu měkká a na podlaze hůře odolává opotřebení). Nevýhoda laminátu spočívá v tom, že v případě poškození není obnovitelný. Laminát dokáže imitovat také dlažbu, nejčastěji se vyrábí v obdélnících nebo čtvercích. Laminátová krytina je mnohem teplejší než dlažba, proto je vhodná do obytných místností.
Dřevo, když chcete luxus
Dřevo je dřevo, a na tento kvalitní přírodní materiál nedá spoustu lidí dopustit, ani při jeho vyšší ceně. Dřevo se rozlišuje podle stupňů tvrdosti. Měkký je smrk a borovice, středně tvrdá olše a bříza, ostatní dřeva se pak řadí mezi tvrdá. Patří mezi ně například jasan, dub, buk nebo bambus. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, berte v úvahu, že opotřebení podlahy závisí také na barvě a struktuře dřeva. Dříve bude znát na světlejší podlaze, třeba bukové nebo z javoru, než na té z dubu.
Jestli se chystáte kupovat palubky (obvykle v tloušťce 2,2-2,3 cm a šířce 10-15 cm), vybírejte dobře vysušené, aby se neotevřely podélné spáry. Jako další varianta se nabízí dvouvrstvé či třívrstvé parkety, které se lepí k podkladu.
Mějte na paměti, že žádná dřevěná podlaha nemá ráda vodu. Pokud na ni něco vylijete, je třeba ji rychle vytřít a vysušit drážky.
Kámen – kus přírody v interiéru
Kamenná dlažba navodí vašemu interiéru přírodní vzhled, skvěle působí v kombinaci s dřevěným nábytkem. Použít ji můžete nejen v koupelně, ale klidně v obývacím pokoji. Mezi používané druhy kamene patří křemenec, vápenec, žula, mramor, čedič nebo pískovec, klasikou je pak pálená hlína, která disponuje velkým množstvím barevných a technologických variací. Dlažba se dělí na tu s přírodním, hrubě opracovaným povrchem a na leštěnou. Vybírat můžete s obdélníkových nebo čtvercových tvarů s velikostí od 25×20cm do 60×90cm. Kamenná dlažba je ideální pro kombinaci s podlahovým topením.
Jak už jsme zmínili na začátku, kamenná podlaha je jedna z nejdražších. Chcete-li ušetřit a mít dojem kamenné podlahy, vsaďte na umělý kámen, který se vyznačuje rovněž odolností, originálním povrchem a strukturou, a navíc ještě stálobarevností a rozmanitou barevnou paletou.
Keramická dlažba je všestranná co se týče barevnosti, kresby a struktury – dobře umí napodobit tapety, koberce, ale i dřevo, kámen nebo dlaždice s kovovým efektem. Dlažby jsou výhodné pro snadnou údržbu, tvrdost, odolnost a stálý, nadčasový vzhled.
Linoleum
Jedná se o rozšířenou podlahovou krytinu, která je vyrobena z přírodních surovin (lněný olej a dřevitá nebo korková moučka). Hlavní výhodou lina je, že je šetrné k alergikům, hygienické a snadno se omývá. Prodává se v široké škále barev, takže ho lze sjednotit téměř s jakýmkoliv interiérem a spoluvytvořit příjemné prostředí.
Důležité pro pokládání linolea je mít vyrovnaný, čistý a suchý podklad. Lino jako přírodní materiál má tendenci pohybovat se, proto musí být profesionálně přilepené.
Pružný korek
Korek je ideálním materiálem pro podlahu do dětského pokoje. Je pružný, teplý a odolný, skládá se obvykle ze čtverců 30 x 30 cm tloušťky 4 mm – 8mm. Dlaždice se vyrábí buď bez povrchové úpravy, nebo zbroušené s dvěma vrstvami laku. Podlaha, která je stále v provozu ale potřebuje čtyři až pět nátěrů.
Koberce navodí útulno
Navíc dobře tepelně i zvukově izolují. Je potřeba ale vybírat takové, které se budou dobře udržovat. Pro celoplošné krytí se používají koberce v šířkách 2,3,4 a 5 metrů. Vybrat si můžete koberce z přírodních materiálů (nejčastěji vlny), ze syntetických vláken nebo v jejich kombinaci. Přírodní materiály jsou příjemnější na dotyk.
Pravidlem je, že čím více vláken má koberec na metr čtvereční, tím vyšší je jeho odolnost vůči oděru.
Kategorie: Články
6,868 zhlédnutí
Související články: