
rekonstrukce chalupy
Češi patří mezi nadšené chalupáře. Pokud má někdo možnost mít chalupu, chatu nebo alespoň zahradní domek někde mimo město, prostě neváhá a jde do toho. Z měst se lidé velmi ochotně odebírají alespoň na víkendy do chalup, kde si chtějí příjemně odpočinout a odreagovat od pracovních povinností a každodenního shonu. U chalupaření je možné s jistotou tvrdit, že bude zajímat i řadu dalších generací..
Historie spojená se současností
Chaty zasazené do přírody uchvacují svými styly ze dřeva. Dřevo je vděčný materiál a mnohým lidem nepřijde na mysl mít svou chalupu na vsi nebo okraji obce z jiného materiálu. Dřevo chce pochopitelně upravit tak, aby vydrželo i pro několik generací. Jestliže zdědíte po prarodičích nebo si koupíte starou chalupu, nemůžete mnohdy očekávat žádné extra vymoženosti. Jsou druhy chalup, kde dosud chybí zavedená voda, WC je řešeno budkou na zahradě a zarazí vás i stará čadící kamna. V tomto případě vás čeká mnoho oprav, udržování, zvelebování a úprav k vaší spokojenosti.
Rekonstrukce chalupy svépomocí nebo s odborníky
Staré stavby vyžadují náročné rekonstrukce. Je na vás, zda si troufnete o kompletní rekonstrukci svépomocí, anebo se raději spolehnete na odborníky v oboru. Při rekonstrukci se musí zvolit takové moderní materiály, aby nenarušily zamýšlený ráz stavby. Nemělo by dojít k nenávratnému poškození. Zaměřte se i na zachování původního interiéru. Pěkně bude vypadat malovaná dřevěná truhla, staré zrcadlo, vyřezávaná skříň apod. Nezbude vám nic jiného, než začít s komplexní opravou už od podlahy? Potom zvažte, jestli nebude výhodnější původní stavbu srovnat se zemí a postavit úplně novou chalupu.
Opravy chalupy se stavebním povolením
Změníte díky rekonstrukci vzhled objektu? Týká se to přístaveb, půdních vestaveb, nástaveb apod. V tomto případě budete muset spolupracovat se stavebním úřadem a vyžádat si stavební povolení. Stavební ohlášení postačí u drobných staveb a nesložitých úpravách. Projektovou dokumentaci pro stavební úřad zajišťuje stavební projektant.
Jaké jsou nejčastější závady na starých chalupách?
Ve starých chalupách se řeší mnohé potíže. K nejfrekventovanějším problémům se řadí například rozvody instalací, špatný stav podlahy a vlhkost zdiva. Odstranění vlhkosti není snadné, ale jde vyřešit pomocí odborné firmy. Dále je nuzností stálé větrání či vytápění. Při konečné úpravě se využívá sanační nebo jiná speciální omítka. Trhliny na obvodových zdech informují o problémech se základy objektu. Chalupy ve starších verzích postrádají tepelnou izolaci, což je důvodem k promrzání zdiva a k plísním uvnitř domu. Důkladnou kontrolou musí projít střecha a krov. Chcete využít prostory pod střechou k obývání? Potom nezapomeňte střechu opatřit parozábranou a tepelnou izolací.
4,914 zhlédnutí
Související články: