
Dům stavíte zpravidla jedenkrát za život. Je nutné začít se stavbou tak, abyste ho za pět až deset let nemuseli předělávat třeba kvůli ceně energií. Nebo ještě hůř - před důchodem prodat, protože ho finančně neutáhnete.
Není jednoduché si vybrat. Reklamy se předhánějí v superlativech. Přinášíme vám malá doporučení, jak postupovat.
Výběr pozemku
Při výběru pozemku potřebujete vědět, co je stavební parcela, jaký je pozemek určený k výstavbě, louka, travnatý porost a ostatní plocha. Zda má váš pozemek dostupné sítě, nebo je už dokonce zasíťovaný. Zajímat by vás také měla přístupová komunikace, lokalita, ve které je situován a dostupné služby včetně školy, školky a dopravy (MHD, ČD, ČSAD).
Důležitá je také vzdálenost od většího města, se kterou souvisí pracovní příležitosti. Někdy se stává, že některé obce občas nabízejí stavební pozemky zdarma. Z důvodu rozvoje obce. Určitě ale ne obce kolem Prahy.
Zasíťovaný pozemek je spíše nevýhodou. Zvyšuje neúměrně cenu, pokud se na všechny sítě navážete, sváží vás (plyn, elektřina, kanalizace, voda) do smrti. Výhodou je pozemek orientován na jih - za vytápění zaplatíte cca o 30 procent méně, dům a pozemek bude plný optimistického slunečního svitu.
Několik druhů domu
Nejdříve byly nezateplené domy, pak zateplené, pak nízkoenergetické, pak pasivní, nakonec aktivní domy. Pasivní dům bez tepelného čerpadla má větší náklady na energie, než nezateplený dům s tepelným čerpadlem. Aktivní dům je nejvýhodnější. Více energie vyrobí, než spotřebuje. Za energie monopoly platí vám, ne vy jim. Budete se těšit na vyúčtování. Aktivní dům vám tedy vyrábí peníze. A ty se mohou, zvláště v důchodu, velmi hodit.
Zděný nebo montovaný?
Říká se, že zděný je trvanlivější. I realitní kanceláře dávají zděným domům vyšší „reiting“, než montovaným. Montovaný dům, ve kterém bydlíte již za 52 dnů, má perfektní tepelně izolační vlastnosti, ale špatnou akumulaci tepla. Proto je vhodné akumulaci tepla posílit realizací podlahového vytápění.
Jednoduchý bungalov
Je moderní jednoposchoďový dům. Nemusíte chodit do patra. Což je vhodné zvlášť do pozdějšího věku. Při stejné obytné ploše jako poschoďový dům, má bungalov dvakrát dražší střechu.
Kupovat dům od developerů?
Developerské projekty jsou mnohdy prokletím. Domy jsou stavěny jen na kšeft. Estetika, ekologie, ale i provozní náklady jsou až v pozadí. Většina prodejců pozemků jsou dnes firmy, které do těchto pozemků zároveň investují.
Mnohé firmy ale nabízejí i postavení domu, některé alespoň hrubé stavby. Pak je otázkou, kdo má jaký záměr. Chcete stavět částečně svépomocí? Chcete dům zadat kompletně na klíč či koupit pozemek už i s postaveným domem? Investorem takových projektů pak může být jak stavební firma, tak realitní kancelář, se kterou se na investici stavební firma spolupodílí. Podstatné pro kupujícího také je, kdy chce začít stavět. Je možné, že pouze koupí pozemek a pár let se stavbou vyčká.
Zahrada není hračka
Proč byste měli svou zahradu důsledně plánovat? Chcete-li, aby vás těšila a postupně se vyvíjela, bez svědomitého plánování se neobejdete. Na začátku by měl být návrh a měli byste si vyzkoušet více možností. Zapojte do přípravy zahrady svou představivost, a pokud se poradíte s odborníky, bude výsledkem místo, kam se budete těšit a kde se vám bude líbit. Smyslem každé zahrady by měla být relaxace a odpočinek, byť zrovna ten aktivní, při běžných pracích a údržbě zahrady, bez kterých se tento prostor prostě neobejde.
Ale zahrada je hlavně další větší investice (cca 200 – 400 tisíc Kč). Měli byste myslet i na to, že takovou okrasnou zahradu je nutno pravidelně zalévat - přibližně 2,5 kubíku vody, 1000 m čtverečních zahrada, za 15 minut letního večerního zalévání. A to je jen lehká zálivka, nikoliv hloubkové zalévání. Pokud byste vodu nakupovali, jen zálivka zahrady vám spolyká desetitisíce. Proto je výhodné mít čističku nebo vlastní studnu.
Zimní zahrada
Může být vydatným zdrojem tepla zdarma. Ale taky zdrojem potíží s věčným přehříváním. Je nutné správně ji navrhnout a orientovat.
Je libo bazén?
Budování vodních ploch na našich zahradách je poslední dobou velmi moderním a hojně využívaným prvkem zahradní architektury. Různé druhy bazénů a zahradních jezírek doslova zaplavily naše pozemky a zahrady.
Jezírko přitom může být nákladnější stavbou než bazén, záleží však na velikosti obou typů vodních ploch a použitých materiálech. Miniaturní jezírko bude vždy levnější než větší bazén a naopak. Jezírko nás navíc těžko omrzí paletou svých funkcí a významů. Bazén nás zase kdykoli osvěží čistou vodou i svým hygienickým prostředím (pokud se o něj budeme dobře starat).
Pokud máte vnitřní bazén v domě, počítejte, že spotřebuje tolik energie, jako celý dům. Jen solární systém jej nevyhřeje. V zimě slunce svítí málo, zapadá o půl třetí. Tepelné čerpadlo je mnohem spolehlivější zdroj tepla. Pokud máte venkovní bazén, k jeho vytápění mimo topnou sezonu lze využít v tu dobu nevyužité tepelné čerpadlo.
Solární kolektory
Nejjednodušším způsobem, jak využít slunečního záření pro výrobu energie, je postavit do cesty slunečních paprsků plochý solární kolektor. Na absorpční ploše kolektoru se přemění sluneční záření v teplo, které je odvedeno pomocí čerpadla k dalšímu využití (ohřev TUV, přitápění i ohřev vody v bazénu). Sice máte teplo zdarma, ale jejich investice je poměrně vysoká. Proto mají asi desetkrát horší návratnost investice, než tepelné čerpadlo. Nevýhodou je, že k 100 % spolehlivému vytápění nejdou použít v zimě, kdy je krátký sluneční svit.
Kategorie: Články
7,732 zhlédnutí
Související články: